Son dakika: CHP ve HDP'den Üç İsmin Milletvekillikleri Düşürüldü

CHP milletvekili Kadri Enis Berberoğlu ve HDP milletvekilleri Musa Farisoğulları ile Leyla Güven'in milletvekillikleri mahkeme kararı ile düşürüldü.

Giriş: 04.06.2020 - 16:59 |
Son dakika: CHP ve HDP'den Üç İsmin Milletvekillikleri Düşürüldü

CHP İstanbul milletvekili Kadri Enis Berberoğlu , HDP Diyarbakır milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkâri milletvekili Leyla Güven'in milletvekillikleri haklarında kesin hüküm giydiklerine dair kesinleşen mahkeme kararı ile milletvekillikleri düştü. Bu üç isimin cezaları, Yargıtay 16. Ceza Dairesince onanmıştı.

TBMM Genel Kuruluna Sunuldu

Üç ismin için tezkereler TBMM Genel Kurulunun bilgisine sunuldu. Yargıtay tarafından kesinleşen cezalarının Meclis Genel Kurulu'nda okunmasının ardından üç milletvekilinin vekilliği düştü.

Kadri Enis Berberoğlu'na "Gizli Bilgileri Açıklama Suçundan" 5 Yıl 10 Ay Hapis Cezası

CHP İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu, İstanbul'da yargılandığı davada, "siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası almıştı.

HDP'li İki İsim "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak Suçundan" 9 ve 6 Yıl Hapis Cezası

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9 yıl, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ise yine aynı mahkemece ve aynı suçtan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yeni Milletvekili Sayıları

Milletvekiliğinden düşen bu üç isimden sonra, CHP'nin milletvekili sayısı 139'dan 138'e, HDP'nin milletvekili sayısı 60'tan 58'e düştü.

TBMM Kadri Enis Berberoğlu Musa Farisoğulları Leyla Güven milletvekili CHP HDP

BENZER HABERLER

En Yeni Haber sizlere sondakika haberleri ve en güncel haberleri sunar. enyenihaber | enyenihaber.com