Seyahat Belgesi Nereden Alınır? Seyahat İzin İşlemleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Seyahat izin belgesi almak için neler yapılır? Seyahat izin belgesi nereden alınır? Seyahat izin belgesini kimler alır? tüm sorunların yanıtları haberimizde.

Giriş: 29.05.2020 - 16:57 |
Seyahat Belgesi Nereden Alınır? Seyahat İzin İşlemleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Seyahat izin belgesi almak için neler yapılır? Seyahat izin belgesi nereden alınır? Seyahat izin belgesini kimler alır? Hayat Eve Sığar HES kodu ile seyahat yapılabilir mi? HES kodu seyahat belgesi yerine geçer mi? gibi sorular için bir rehber hazırladık. Ayrıntılar haberimizde.

Koronavirüs (covid-19) nedeniyle getirilen bazı kısıtlamalardan biride seyahat yasakları. Getirilen tedbirler kapsamında, şehirlerarası uçuşlar (iç hat uçuşları ve dış hat uçuşları) veya şehirlerarası otobüs yolculuklarının yapılabilmesi için seyahat izin belgesine ihtiyaç vardır. 

Seyahat izin belgesi nereden alınır?

Seyahat izin belgesi almak için İçişleri Bakanlığı'na başvuruda bulunmak gerekiyor. Bu işlem Kaymakamlıklar üzerinden yapılsa da başvuru e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. 

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru üzerinden başvuru oluşturabilirsiniz.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

E-devlet üzerinden yeni başvuru diyip, başvuru türünü "SEYAHAT İZİN İŞLEMLERİ" seçmeniz ve belge türünden izin verilen "SEYAHAT İZİN BELGESİNİ" seçmeniz ve gelen yeni ekranda iletişim bilgilerinizi, gidilecek yer bilgilerini girmeniz gerekiyor. 

E-devlet üzerinden başvurunun tamamlanmasından sonra başvuru belgesi PDF formatında indirilebiliyor. Bu belgenin yazıcıdan çıktısı alınarak şehirlerarası yolculuk yapılabiliyor.

Kimler seyahat izin belgesi alabilir?

. Birinci derece akrabaları vefat edenler veya ağır hasta olanlar,

. Askerlik celp yada terhis işlemleri için başvuru

. Tedavi ihtiyaçları nedeniyle başvuru

. Kalacak yeri olmayanlar için başvuru

Seyat izin belgesi türleri neler?

. 65 yaş üstü vatandaşlar için seyahat izin belgesi

. Çay üreticilerine seyahat izin belgesi

. Havayolu seyahat izin belgesi

. Otobüs seyahat izin belgesi

. Özel araç seyahat izin belgesi

HES kodu seyahat izin belgesi yerine geçer mi?

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması ile oluşturulan HES kodu seyahat izin belgesi yerine geçmez.

Oluşturulan HES kodu, şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaşma riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Bakanlık Hes kodu tanımlamasında, "Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır." denilmiştir. Oluşturulan HES kodu ilgili firma, kurum ya da kişiye iletilir ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

 

Seyahat İzin Belgesi İç İşleri Bakanlığı HES HES kodu

BENZER HABERLER

En Yeni Haber sizlere sondakika haberleri ve en güncel haberleri sunar. enyenihaber | enyenihaber.com