Bekçilere Arama, Kimlik Sorma, Araç Durdurma Yetkisi Verildi

Bekçilere arama yapma, kimlik sorma, araç durdurma yetkisi verilmesi TBMM'de kabul edildi.

Giriş: 04.06.2020 - 17:27 |
Bekçilere Arama, Kimlik Sorma, Araç Durdurma Yetkisi Verildi

TBMM Genel Kurulu'nda bugün görüşülen, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi'nin birinci bölümünde yer alan 7 madde kabul edildi. Kabul edilen bu maddeler ile bekçilerin yetkileri de belli oldu. Dikkat çeken başlıklar, bekçilere arama, kimlik sorma ve araç durdurma yetkileride verildi.

BEKÇİLER ARAÇ VE KİŞİLERİ DURDURABİLECEK

Çarşı ve mahalle bekçileri, görev bölgesi ve çalışma saatleri ile sınırlı olmak kaydıyla kişileri ve araçları; bir suç veya kabahatin işlenmesini önlemek, suç işlendikten sonra kaçan faillerin yakalanmasını sağlamak, işlenen suç veya kabahatlerin faillerinin kimliklerini tespit etmek, hakkında yakalama emri ya da zorla getirme kararı verilmiş olan kişileri tespit etmek, kişilerin hayatı, vücut bütünlüğü veya mal varlığı bakımından ya da topluma yönelik mevcut veya muhtemel bir tehlikeyi önlemek amacıyla durdurabilecek.

KEYFİ DURDURMA OLMAYACAK

Durdurma yetkisinin kullanılabilmesi için makul bir sebebin bulunması gerekecek. Süreklilik arz edecek, fiili durum ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma işlemi yapılamayacak.

BELGE GÖSTERİP DURDURMA SEBEBİNİ SÖYLEYECEK

Görevini yerine getirirken kendisinin çarşı ve mahalle bekçisi olduğunu belirleyen belgeyi gösterdikten sonra, durdurduğu kişiye durdurma sebebini bildirecek, durdurma sebebine ilişkin sorular sorabilecek, kimliğini veya bulundurulması gerekli diğer belgelerin ibraz edilmesini isteyebilecek.

KİMLİK GÖSTERİLMEZ İSE POLİS ÇAĞRILACAK

Bu kişilere kimliğini ispatlamada gerekli kolaylık gösterilecek. Belgesinin bulunmaması, açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması dolayısıyla ya da sair surette kimliği belirlenemeyen kişi tutularak durumdan derhal genel kolluk görevlileri haberdar edilecek.Durdurma süresi, durdurma sebebine esas teşkil eden işlemin gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan makul süreden fazla olamayacak. Durdurma sebebinin ortadan kalkmasıyla kişilerin ve araçların ayrılmalarına izin verilecek.

ARAMA YAPABİLECEK

Bekçiler, durdurduğu kişi üzerinde veya aracında silah veya tehlike oluşturan diğer bir eşyanın bulunduğu hususunda yeterli şüphenin varlığı halinde, kendisine veya başkalarına zarar verilmesini önlemek amacına yönelik el ile dıştan kontrol dahil gerekli tedbirleri alabilecek.

ELBİSE ÇIKARILMASI İSTENEMEYECEK

Bu amaçla kişinin üzerindeki elbisenin çıkarılması veya aracın, dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümlerinin açılması istenemeyecek.

TBMM bekçi

BENZER HABERLER

En Yeni Haber sizlere sondakika haberleri ve en güncel haberleri sunar. enyenihaber | enyenihaber.com